Dr hab. prof. UŚ Tomasz Nawrocki

Tomasz Nawrocki, katowiczanin, socjolog miasta. Profesor w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Śląskiego. Od lat samodzielnie lub z Krzysztofem Bierwiaczonkiem prowadzi badania nad miastami śląskimi. Ostatnio jego zainteresowania dotyczą przede wszystkim funkcjonowania przestrzeni publicznych. Kontynuator badań Józefa Chałasińskiego w osadzie "Kopalnia" (Trwanie i zmiana lokalnej społeczności górniczej na Górnym Śląsku. Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 2006).  Autor lub współautor kilku książek i kilkudziesięciu artykułów poświęconych przede wszystkim tematyce miejskiej i regionalnej. Obserwator procesów społecznych dokonujących sie na Górnym Śląsku.  Pasjonuje się Indiami i twórczością Jacka Kaczmarskiego.